اطلاعات کامل درباره upvc
شاید برای شما نیز این سوال پیش بیایید که upvc چیست؟ در واقع upvc مخفف شده عبارت انگلیسی Unplasticised Poly Vinyl Chloride می باشد . upvc ساخته شده از مشتقات نفت خام می باشد . مواد ساخته شده upvc باعث شده تا در برابر تغییرات سرما و گرما ایمن باشد و تغییر شکل ندهد.

پنجره دوجداره در سال ۱۳۶۰ در اروپا اختراع شد. که بعد ها المانی ها با پیشرفت در این زمینه توانستند پنجره دوجداره UPVC را ساخته و روانه بازار کنند . با معروف شدن این نوع پنجره ها به بازار توانستند جایگزین سایر پنجره ها ( پنجره چوبی، آهنی، آلمینیومی ) شده . امروزه در صنایع ساختمان این نوع پنجره یکی از پرکاربردترین ها در نوع خود می باشد.

در گذشته برای ساخت انواع درب و پنجره از متریال های طبیعی موجود در طبیعت استفاده می شد. با گذشت زمان از مواد آهنی نیز برای ساخت درب و پنجره ها استفاده شد. اما درب و پنجره آلومینیومی آهنی دارای وزن بسیار سنگینی بودند.

علاوه بر وزن زیاد پنجره های آهنی، این مقاطع در برابر رطوبت و اکسیژن مقاومت مناسبی نداشتند و با گذشت زمان دچار زنگ زدگی می شدند. به همین جهت جایگزین های زیادی برای پنجره های آهنی معرفی و  به بازار عرضه شدند.

بهترین جایگزین پروفیل های آهنی

یکی از بهترین جایگزین هایی که تا به امروز برای پروفیل های آهنی درب و پنجره معرفی شده است، پروفیل های یو پی وی سی می باشد.  با تولید انواع درب و پنجره upvc، صنعت درب و پنجره را با تحول بزرگی مواجه شد. چرا که این مقاطع در مقایسه با پروفیل های قدیمی مزیت های زیادی داشتند. پروفیل یو پی وی سی، وزن نسبتا کمی داشته و در مقابل انواع رطوبت، آتش و … مقاومت مناسبی دارد.

مهم ترین مزایای پنجره های upvc

یکی از مهم ترین مزایای پنجره های upvc، عایق مناسب آن ها در برابر سرما و گرما می باشد. با استفاده از این پنجره ها در ایام سرد از هدر رفت انرژی و گرمای داخلی جلوگیری می شود. همچنین این مقاطع از هدر رفت انرژی در فصل گرما نیز جلوگیری می کند و مانع از ورود گرمای بیرونی به داخل می شود.

امروزه مزیت های زیاد پنجره های upvc تقاضای استفاده از آن ها را افزایش داده است. به همین جهت کارخانه ها و تولیدی های زیادی در صدد تولید انواع درب و پنجره upvc برآمده اند.

تولید درب و پنجره upvc موجب کاهش هزینه های ساخت و ساز نیز می شود. چرا که درب و پنجره از جمله ضروریات هر سازه ای می باشد. پروفیل های یو پی وی سی علیرغم مزایای زیادی که دارند، از قیمت مناسبی نیز برخوردارند.

مراحل تولید انواع درب و پنجره upvc چیست؟

برای تولید انواع درب و پنجره upvc، باید مراحل ساخت با دقت و توسط متخصصین این امر انجام گیرد.

مرحله اندازه گیری

برای ساخت هر نوع درب و پنجره ای، اندازه گیری یکی از اصلی ترین اقدامات می باشد. چرا که در صورت اشتباه در اندازه گیری، امکان بهره مندی از مزایای درب و پنجره ممکن نیست.

به همین جهت در قدم اول تولید این درب و پنجره ها، باید فضای مورد نیاز برای درب و پنجره را اندازه گرفت. به ویژه زمانی که برای یک سازه بزرگ، نظیر برج قصد تولید درب و پنجره دارید، اشتباه در اندازه گیری ممکن است ضرر های زیادی را تحمیل کند.

انتخاب طرح برای پروژه

قدم دوم در ساخت انواع درب و پنجره، انتخاب طرح مناسب برای پروژه است. برای هر نوع پروژه باید طراحی مناسبی انجام گیرد. لازم به ذکر است که طراحی درب و پنجره upvc یک امر تخصصی بوده و باید توسط یک شخص مجرب با دانش کافی انجام گیرد.

به منظور طراحی پروژه نرم افزار های زیادی تا به حال عرضه شده اند. با استفاده از این نرم افزار ها، عملیات طراحی با بالاترین کیفیت ممکن انجام خواهد گرفت.

از جمله نرم افزار های مورد استفاده برای طراحی پروژه می توان به نرم افزار iwindow اشاره داشت.

در طراحی پروژه می توان انواع پنجره را برای ساخت در نظر گرفت. نوع پنجره چه پنجره لولایی، پنجره معلقی و … باشد، باید در مرحله طراحی انتخاب گردد.

برش پروفیل در تولید انواع درب و پنجره upvc

مرحله بعدی برای تولید انواع درب و پنجره upvc، برش پروفیل ها می باشد.

به منظور برش پروفیل ها در ساخت درب و پنجره upvc، از دستگاه های برش دو کله استفاده می شود.

مرحله برش گالوانیزه

یکی دیگر از اقدامات در ساخت این نوع پنجره ها، مرحله برش گالوانیزه است. به کارگیری گالوانیزه در ساخت این پنجره ها موجب افزایش مقاومت پنجره می گردد.

مراحل دیگر تولید انواع درب و پنجره upvc

برای ساخت پنجره های upvc مراحل زیادی را باید انجام داد:

  • ساخت پروفیل مولین
  • شیار زدن روی پروفیل ها و دستگیره
  • متصل کردن پروفیل های مولین
  • به هم جوش زدن قالب های از قبل آماده شده

یراق بندی و شیشه بندی از دیگر مراحل تولید انواع درب و پنجره upvc می باشد.

لازم به ذکر است که در امر ساخت این پنجره ها باید مراحل با دقت و برنامه ریزی انجام گردند تا نتیجه مناسبی حاصی گردد.